Okuyucular soruyor: Çin Daması Nasıl Oynanılır?

Redka Çin daması nasıl oynanır?

Strateji oyunu olan çin daması 2- 6 kişi ile oynanabilen bir oyundur. Oyunda 6 renk piyonlar mevcuttur. Her oyuncu bir renk piyano seçmektedir ve o rengin bulunduğu bölge o oyuncunun bölgesidir. Altıgen çin damasında amaç oyuncunun piyonlarını rakip oyuncunun bölgesine taşımaktır.

8×8 çapraz dama nasıl oynanır?

Türk daması 8×8 bir tahta üzerinde, on altışar taştan olmak üzere toplam 32 taş ile oynanmaktadır. Tahtanın birinci ve sekizinci sıraları boş bırakıldıktan sonra, ikinci ve üçüncü sıralara beyaz taşlar, altıncı ve yedinci sıralara ise siyah taşlar dizilir ve oyun beyaz taşın hamlesi ile başlar.

Satranç taşlarıyla dama nasıl oynanır?

Taşlar birer sırayla, karşı tarafa ilerletilir. Örneğin; ilk sıra beyaz taşlı taraftaysa, beyaz ilk hamleyi yapar. Ardından siyah taşlı taraf hamlesini gerçekleştirir. İleri götürme şeklinde olan hamlelerde amaç, karşıdakinin taşlarını almak ve rakip sahaya gidip dama yapmaktır.

Dokuz taş zeka oyunu nasıl oynanır?

Kura sonunda kazanan oyuncu ilk taşı koyarak oyuna başlar. Sonra rakibi bir taş koyar. Her iki oyuncunun elindeki 9 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Bu esnada oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa (per) rakibinin bir taşını alır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Çin Vizesi Için Gerekenler?

Yıldız dama nasıl oynanır?

Yıldız Çin Daması Nasıl Oynanır? Kutunun içerisinde bulunan 60 adet oyun misketleri oyun tahtasının dışında yıldız oluşturacak şekilde 10’arlı olarak dizilir. Oyunda amaç misketleri ileri-geri, sağ-sol ve çapraz hareket ettirerek karşı rakibin alanına geçirmeye çalışmaktır.

Solo Test oyunu nasıl oynanır?

Solo Test Kuralları Nelerdir?

 1. Oyun tek oyuncu ile oynanır.
 2. Merkezdeki delik boş kalacak şekilde tüm piyonlar merkez deliğin etrafına dizilir.
 3. Piyonlar ileri, geri, sağa veya sola hareket ettirilir, çapraz hareket ettirilemez.
 4. Üzerinden atlanılan her piyon oyun dışı bırakılmalıdır.

12 taşla dama nasıl oynanır?

Başlama Pozisyonu ve Oyunun Hedefi Tüm oyun sadece koyu karelerin üzerinde oynanır ve her oyuncu 12 taşla oyuna başlar – piyonlar, oyuncunun kendi tarafında üç sıraya dizilmişlerdir. Oyunun hedefi, rakibin tüm taşlarını ele geçirmek veya oyunu rakibin geçerli bir hamle yapamayacağı pozisyona getirmektir.

Dama nasıl oynanır ve kuralları?

Kurallar

 1. Oyuncu, yerinden kaldırdığı taşı oynamak zorundadır, asla hamlesinden vazgeçemez.
 2. Her iki taraf da; rakibin taşını alma imkânı varsa bunu ilk hamlesinde yapmak zorundadır.
 3. Birkaç yönde taş alma durumunda çok olan taşları almak mecburidir.
 4. Dama sektirilemez.
 5. Bir oyuncunun 3 taşı kalmışsa o 3 taş dama olur.

Dama kendi taşının üstünden atlanır mı?

Çin damasında da taşlar ileri ve yanlara doğru hareket ettirilebilir, geriye hareket yoktur. Fakat Çin damasında oyuncular, kendi taşlarının üzerinden atlama imkanına sahiptir ve üzerinden atlanan taşlar yenmiş sayılmaz.

Satranç dizilimi nasıl olur?

Satranç oynamaya başlamadan önce tahta üzerindeki ilk iki sırayı taşlarımızla doldururuz.

 1. Kale En Köşe Karelere Dizilir.
 2. At Kalelerin Yanına Dizilir.
 3. Fil Atların Yanına Dizilir.
 4. Beyaz Vezir Fil Yanında Beyaz Kareye, Siyah Vezir Fil Yanında Siyah Kareye Dizilir.
 5. Şah Vezirin Yanına Dizilir.
 6. Piyon İkinci Sıraya Dizilir.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Çin Takvimi 2015 Hangi Hayvan?

Gobang oyunu nasıl oynanır?

Go oyunu, siyah taş kullanan oyuncunun hamlesiyle başlamakta. Oyuncu elindeki taşlardan birini oyun alanında bir kesişim noktasına bırakır ve sıra diğer oyuncuya geçer. Her iki oyuncu da ellerindeki taşları diledikleri noktaya koymakta serbesttir. Fakat taşların kesişim noktası üzerine konulması gerekir.

Mangala oyunu nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.

 1. TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır.
 2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder.

9 kiremit oyunu nasıl oynanır kısaca?

Seçimi kaybeden grubun ebesi 9 adet kiremidi üst üste dizer. Oynama hakkını kazanan grubun bir elemanı topu eline alır ve kayalara doğru üç defa atar. Kayalar yıkılırsa taşların başını bekleyen ebe topu kapar. Bu sırada oyuna başlayan grubun oyuncuları yıkılan taşları üst üste koymaya çalışır.

7 taş oyunu nasıl oynanır?

Oynama hakkını kazanan grubun bir elemanı topu eline alır ve üst üste dizilmiş dokuz taşa doğru atar. Taşlar yıkılırsa taşların başını bekleyen ebe topu kapar ve rakip takımın oyuncularını nişan alarak vurmaya çalışır. Bu sırada taşları yıkan grubun oyuncuları yıkılan taşları üst üste koymaya çalışır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *