Okuyucular soruyor: Çin Dama Nasil Oynanir?

Yıldız dama nasıl oynanır?

Yıldız Çin Daması Nasıl Oynanır? Kutunun içerisinde bulunan 60 adet oyun misketleri oyun tahtasının dışında yıldız oluşturacak şekilde 10’arlı olarak dizilir. Oyunda amaç misketleri ileri-geri, sağ-sol ve çapraz hareket ettirerek karşı rakibin alanına geçirmeye çalışmaktır.

Satranç taşlarıyla dama nasıl oynanır?

Taşlar birer sırayla, karşı tarafa ilerletilir. Örneğin; ilk sıra beyaz taşlı taraftaysa, beyaz ilk hamleyi yapar. Ardından siyah taşlı taraf hamlesini gerçekleştirir. İleri götürme şeklinde olan hamlelerde amaç, karşıdakinin taşlarını almak ve rakip sahaya gidip dama yapmaktır.

Redka Çin daması nasıl oynanır?

Strateji oyunu olan çin daması 2- 6 kişi ile oynanabilen bir oyundur. Oyunda 6 renk piyonlar mevcuttur. Her oyuncu bir renk piyano seçmektedir ve o rengin bulunduğu bölge o oyuncunun bölgesidir. Altıgen çin damasında amaç oyuncunun piyonlarını rakip oyuncunun bölgesine taşımaktır.

Dama oyun Nasıl Oynanır?

Kurallar

 1. Oyuncu, yerinden kaldırdığı taşı oynamak zorundadır, asla hamlesinden vazgeçemez.
 2. Her iki taraf da; rakibin taşını alma imkânı varsa bunu ilk hamlesinde yapmak zorundadır.
 3. Birkaç yönde taş alma durumunda çok olan taşları almak mecburidir.
 4. Dama sektirilemez.
 5. Bir oyuncunun 3 taşı kalmışsa o 3 taş dama olur.

Domino oyunu Nasıl Oynanır?

Bu oyunda, sayı değerleri üzerindeki noktalarla belirtilen 28 taş kullanılır. Taşlardan her biri, enlemesine bir çizgiyle ikiye ayrılmıştır. Oyunda amaç, sayıları aynı olan taşları birbiriyle eşleştirerek dizmektir. Elindeki tüm taşları dizen oyuncu, domino diyerek oyunu bitirir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Orhun Yazıtlarında Çin Ne Diye Geçer?

Solo Test oyunu nasıl oynanır?

Solo Test Kuralları Nelerdir?

 1. Oyun tek oyuncu ile oynanır.
 2. Merkezdeki delik boş kalacak şekilde tüm piyonlar merkez deliğin etrafına dizilir.
 3. Piyonlar ileri, geri, sağa veya sola hareket ettirilir, çapraz hareket ettirilemez.
 4. Üzerinden atlanılan her piyon oyun dışı bırakılmalıdır.

Dama oyununda son taş dama olur mu?

Rakiplerden birinin 3 taşı kalmışsa, bu taşların hepsi dama taşı haline gelir. Tüm taşları yenen oyuncu, oyunu kaybetmiş olur. Her iki tarafın 1 taşı kalmışsa, oyun berabere biter.

8×8 çapraz dama nasıl oynanır?

Türk daması 8×8 bir tahta üzerinde, on altışar taştan olmak üzere toplam 32 taş ile oynanmaktadır. Tahtanın birinci ve sekizinci sıraları boş bırakıldıktan sonra, ikinci ve üçüncü sıralara beyaz taşlar, altıncı ve yedinci sıralara ise siyah taşlar dizilir ve oyun beyaz taşın hamlesi ile başlar.

Satranç dizilimi nasıl olur?

Satranç oynamaya başlamadan önce tahta üzerindeki ilk iki sırayı taşlarımızla doldururuz.

 1. Kale En Köşe Karelere Dizilir.
 2. At Kalelerin Yanına Dizilir.
 3. Fil Atların Yanına Dizilir.
 4. Beyaz Vezir Fil Yanında Beyaz Kareye, Siyah Vezir Fil Yanında Siyah Kareye Dizilir.
 5. Şah Vezirin Yanına Dizilir.
 6. Piyon İkinci Sıraya Dizilir.

Gobang oyunu nasıl oynanır?

Go oyunu, siyah taş kullanan oyuncunun hamlesiyle başlamakta. Oyuncu elindeki taşlardan birini oyun alanında bir kesişim noktasına bırakır ve sıra diğer oyuncuya geçer. Her iki oyuncu da ellerindeki taşları diledikleri noktaya koymakta serbesttir. Fakat taşların kesişim noktası üzerine konulması gerekir.

Xiangqi nasıl oynanır?

Xiangqi 9×10 ebatındaki dikdörtgen bir tahtada oynanır.

 1. Oyun şahmatla kazanılır veya pat ile Bu, batı tarzı satrançla olan önemli farklardan biridir, pat durumu beraberlikle sonuçlanmaz<
 2. Sürekli şah yasaktır.
 3. Korunmayan rakip taşını aralıksız kovalamak da yasaktır.
You might be interested:  Soru: Çin Malı Iphone 6 Plus?

12 taşla dama nasıl oynanır?

Başlama Pozisyonu ve Oyunun Hedefi Tüm oyun sadece koyu karelerin üzerinde oynanır ve her oyuncu 12 taşla oyuna başlar – piyonlar, oyuncunun kendi tarafında üç sıraya dizilmişlerdir. Oyunun hedefi, rakibin tüm taşlarını ele geçirmek veya oyunu rakibin geçerli bir hamle yapamayacağı pozisyona getirmektir.

Tactix oyunu nedir?

Tactix oyunu bir strateji oyunudur. Oyun kuralları basittir. Tactix oyunun amacı son pulu rakibin almasını sağlamaktır. Tactix oyun alanı 4×4 16 kareden oluşmaktadır.

3 taş oyunu nasıl oynanılır?

Elini değdirdiğin taş ile oynamak zorundasın. Diğer oyuncu hamlesini yapana kadar beklemelisin. Elindeki 3 taşı da oyun alanına koymadan önce koyduğun taşları hareket ettiremezsin. Rakibin iki pulunu yan yana koyduysa hemen yanına kendi pulunu koy ki 3 taşı de art arda gelip seni yenmesin.

Mangala oyunu nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.

 1. TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır.
 2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *