Hızlı Cevap: Çin Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne Iş Yapar?

Sinoloji mi Çin Dili ve Edebiyatı mı?

Sinoloji, Asya’nın merkezi kültür alanı olan Çin ‘i konu alan bir bilim dalıdır. Çin Dili ve Edebiyatı bölümünden farklıdır. Çünkü sadece Çince ve Çin edebiyatı ile değil, bunlarla birlikte kültürü, felsefesi, sanatı ve tarihiyle de ilgilenir.

Sinoloji bölümü mezunları ne iş yapar?

Sinoloji bölümü mezunu bireyler çalıştıkları kurum içerisinde Çin tarihi ve edebiyatı üzerine araştırmalar yaparak Orta Asya Türk tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için araştırmalar yürütmek ana görevleridir. Yapılacak araştırmaları planlamak ve denetlemek diğer görevlerinden bazılarıdır.

Sinoloji nedir ne iş yapar?

Sinoloji, yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip Çin uygarlığını, dili, kültürü, dünü ve bugünüyle araştıran bir bilim dalıdır. Dünyada Sinoloji araştırmalarının tarihi 16. yüzyıla kadar uzanır.

Sinoloji bölümüne nasıl girilir?

Sinoloji bölümünü okuyabilmek için üniversite sınavının ardından Dil-3 puan türü ile alım yapılmaktadır. Dil-3 puan türünden yeterli düzeyde puan alınmış olmalıdır.

Çin Dili ve Edebiyatı kaç sene?

Çin Dili ve Edebiyatı, üniversitelerde eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Dil puan türüne göre öğrenci kabul eden bölüm 2019-2020 verilerine göre yalnızca 3 farklı üniversitede 7 farklı tercih seçeneğiyle bulunmaktadır.

You might be interested:  Sık sorulan: Çin Parası Nasıl?

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları ne iş yapar?

Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu şu alanlarda çalışır: Eğitim kurumları Turizm firmaları Tercümanlık büroları

Sinoloji Hangi bölüm?

Sinoloji, Asya’nın merkezi kültür alanı olan Çin’i konu edinen bir bilim dalıdır. Çin dilini ve uygarlığını inceler. Sinolojinin kuruluş amacı, Orta Asya Türk tarihinin aydınlatılmasında Çincenin bir kaynak dil olarak kullanılmasıdır.

Kore Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar?

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Gerekli formasyon eğitimini alan bu bölümün mezunları eğitim kuruluşlarında öğretmen olarak veya eğitmen olarak çalışabilirler. Genellikle eğitimci olarak ön plana çıkarlar. Özellikle Korece öğreten eğitim kurslarında görev alırlar.

Sosyal güvenlik kurumu mezunları ne iş yapar?

Bölüm mezunları, sigorta ve emeklilik şirketlerinde uzman, yönetici, aktüer, broker, eksper, bankalarda sigorta uygulayıcısı, fon yöneticisi olarak çalışabiliyor. Ayrıca, KPSS’de bölüme özel atama kontenjanıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından açılan kadrolara atanabiliyor.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü ne iş yapar?

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü, birçok ülkenin dili ve edebiyatı hakkında bilgi toplamak, elde edilen verileri karşılaştırmak ve bunlarda çıkarım yapmak için alanında uzman elemanlar yetiştirmeyi amaçlar. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, bu sayede bulundukları sektöre katkı sağlayacak çalışmalar yürütür.

Hititoloji ne demek?

Hititolog Ne Demek? Hititolog; yazılı belgelerde bulunan kaynaklarda gerekli transkripsiyon işlemlerini yürütür. Hitit Uygarlığı’na ait; sanat, mimari, hukuk, din, ekonomi, diplomatik alanlarda bulunan verileri çözümler ve bilimsel çalışmalar yapar.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Çin Dili ve Edebiyatı Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

  • ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ( Edebiyat Fakültesi) Devlet.
  • ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KKTC Uyruklu) ( Edebiyat Fakültesi) Devlet.
  • İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Çince) ( Edebiyat Fakültesi) Devlet.
You might be interested:  FAQ: Çin Malı Bosch Matkap?

Kamu yönetimi mezunu ne iş yapar?

Kamu yönetimi mezunları mülki idari amirliklerinin çeşitli departmanlarında çalışabilir. Devlete bağlı kurumlarda üst düzey yöneticilik, idari memurluk ve müfettişlik yapabilirler. Bölümden mezun olanların yapabileceği en yüksek kademeli işlerin arasında ise kaymakamlık ve komiserlik yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *