FAQ: Çin Den Gelen Ürünlerin Gümrük Vergisi?

Yurtdışından gelen ürünlerin gümrük vergisi nasıl ödenir?

Vergilerin ödenmesi Gümrük beyannamesine bağlı vergiler beyanname numarası ilgi tutularak beyannamenin ait olduğu Gümrük Saymanlık Müdürlüğüne, Yetki verilmiş olan kamu bankalarına (Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Halkbank ve Emlak Katılım Bankası) ödenir.

AliExpress den gelen ürünler gümrük vergisi ne kadar?

AliExpress ‘ten alınan ürünlerin pek çoğu Çin üzerinden geldiği için ürün bedeline %20 gümrük vergisi ekleniyor. Bu orana %20 Özel Tüketim Vergisi ekleniyor. Ardından, şu an için 8 TL olan Gümrük Sunum Ücreti ve şu an için 0,70 TL olan Damga Vergisi ekleniyor.

AliExpress gümrük vergisi alıyor mu?

İşte merak edilenler… AliExpress üzerinden satın alınan ürünler 2019 yılından önce rahatlıkla getirilirken şimdi gümrük vergisi engeline takıldı. Artık yeni yasa ile AliExpress gibi web siteleri üzerinden gelen ürünler için gümrük vergisi alıcı tarafından ödenecek.

Gümrük vergisi ne kadar 2020?

18 Nisan’da yayınlanan 2424 sayılı karar ile 186 ürünün için 30 Eylül 2020 ‘ye kadar geçerli olmak üzere yüzde 5.8 ile yüzde 46 arasında ilave gümrük vergisi getirildi. İlave gümrük vergisi 1 Ekim’den itibaren ise yüzde 5 ile yüzde 25 arasında uygulanacaktı.

You might be interested:  FAQ: 40 Kişiyle Çin Sarayını Basan Kürşad?

Araçlarda gümrük vergisi ne kadar?

Şöyle ki araç ithalatında tahsil edilen %10 gümrük vergisi, %0,4 TRT Bandrolü, %18 KDV tutarları da alınacak ÖTV matrahının içinde yer alıyor ve bu vergi tutarları için de bir anlamda ÖTV ödeniyor.

Yurtdışından gelen kargo gümrük vergisi ne kadar?

Artık, Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18 veya yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 olacak.

Aliexpress Türkiye ye gönderim yapıyor mu?

AliExpress, Türkiye ‘deki binlerce işletmenin dünyanın dört bir yanındaki potansiyel müşterileri ile buluşmasına ve e-ihracat yapmasına imkan sağlıyor. Gelelim ürünlerin cidden Türkiye ‘ ye gelip gelmediği konusuna… En başta şunu belirteyim, evet ürünleriniz geliyor.

Aliexpress gümrük vergisi neye göre hesaplanır?

Bu verilere göre Aliexpress ‘ten satın alacağınız bu ürünün vergilerini hesaplayalım:

  • Ürün Fiyatı: 100 USD.
  • Gümrük Vergisi: 100 USD x 0,2 = 20 USD.
  • ÖTV: 100 USD x 0,2 = 20 USD.
  • Gümrük Sunum Ücreti: 8 TL.
  • Damga Vergisi: 0.7 TL.
  • Ürün Toplam Fiyatı: ( 100 + 20 + 20 ) USD + ( 8 + 0.7 ) TL. 140 USD + 8.70 TL.

Aliexpress Fiyat TRY ne demek?

‘ TRY ‘ Türk Lirası para birimi olarak öne çıkmaktadır. Türk Lirası’nın kısaltılmışı farklı bir anlamı şeklinde tanımlamak mümkündür.

Gümrük vergisi ödenmezse ne olur?

Süresi içinde ödenmeyen kesinleşmiş gümrük vergileri hakkında 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uygulanır. 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre, süresinde ödenmeyen alacaklara vade tarihinden tahsil edildikleri tarihe kadar geçen süre için gecikme zammı uygulanmaktadır.

You might be interested:  FAQ: Çin Seddi Hangi Imparator Zamanında Yapıldı?

Ali Ekspres alışveriş nasıl yapılır?

AliExpress ‘ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

  1. AliExpress kullanıcı hesabı açın.
  2. Üyeliğin ardından site içindeki arama süreçleri sonrası seçilen ürünler sepete eklenir.
  3. İlk üyelik işleminin ardından 3 dolar indirim kuponu hediye edilir.
  4. Sepetteki ürünler incelendikten sonra satın alma adımına geçilir.

Gümrükten mal nasıl alınır?

Yurt dışından getirilen ama bir sahipleri tarafından gümrükten çekilmeyen, veya gümrüğe takılan getirilmesi yasak olan malları gümrük satış mağazalarında bulabilirsiniz. Perakende satışlar ise Ticaret Bakanlığı’nın Bölge Müdürlükleri tarafından işletilen “perakende satış mağazaları” vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Kumaş gümrük vergisi ne kadar?

Buna göre yüzde 90 gümrük vergisi alınan tamamlanmış tekstil ürünlerine yüzde 40 ilave vergi gelmesiyle toplam vergi yüzde 36’ya denk geliyor. Tamamlanmış ürünlere uygulanan toplam vergi, 2018’de sıfırdan yüzde 22,5’e çıkmış, Ocak 2020’den bu yana yüzde 27 seviyesinde uygulanıyordu.

Elektronik eşyada gümrük vergisi ne kadar?

Geçtiğimiz günlerde oyun konsollarına getirilen %50’ye kadar ek vergi ve 200 dolardan ucuz akıllı telefonlar için getirilen gözetim uygulamasının ardından şimdi de elektronik cihazlardan ev eşyalarına kadar birçok ürüne ilave %30 gümrük vergisi getirildiği açıklandı.

Elektronik aletler vergisi ne kadar?

Elektronik cihazlar dahil birçok ürüne ileve yüzde 30 Gümrük vergisi getirildi. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı elektronik ev eşyaları, mücevherat, oyun aletleri, zirai aletler ve spor malzemelerinin de bulunduğu çok sayıda ürünü ilave yüzde 30 zam geldi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *