Çin Uçurtması Nasıl Yapılır?

Üçurtma nasıl yapılır?

Uçurtma yapabilmek içingerekli malzemeler; Ihlamur ve kavak gibi hafif ağaçlardan yapılmış üç boy aynı ölçüde çıta, iki tane kaplama kağıdı uçurtmamımzın ön yüzü ve kuyruğu için, ip, makas, bant ya da sıvı yapıştırıcısı ve çivi gerekiyor.

Uçurtma yapmak için gerekli malzemeler nelerdir?

Uçurtma hem çocuklar hem de yetişkinler için sıklıkla kullanılan bir oyuncak olarak görülmektedir. Uçurtma yapımı için gerekli olan malzemeler şu şekildedir;

  • Büyük bir kâğıt, karton ya da gazete.
  • 2 adet yuvarlak ahşap çubuk.
  • Makas.
  • Kalem.
  • İp.
  • Ambalaj bandı
  • Cetvel.
  • İplikler, şeritler.

Kağıt uçurtma kuyruğu nasıl yapılır?

Uçurtma kuyruğu için dikdörtgen kaplama kağıdı üç defa eşit parçaya katlanıyor. Katlanan kağıt birer santimetrelik şeritler halinde kesiliyor. Kesilen kağıtlar açılıyor ve özel bir düğümle ipe diziliyor. Kuyruk uçurtmanın alt denge ipinin ucuna bağlanıyor.

Altıgen uçurtma nasıl yapılır?

Üç çıtayı üst üste dizin ve orta noktalarına çiviyi çakın. Daha sonra çıtaların arasını açtığınızda ortaya bir altıgen çıkacaktır. Çıtaların birinin ucuna ip bağlamaya başlayın. İpi merkeze kadar ölçüp diğer çıtaya o noktadan ip bağlayarak bu şekilde tüm çıtaları bağlayın ve altıgeni sabitleyin.

Uçurtma ipi nasıl yapılır?

Uçurtmanın ön tarafındaki ipliği çift düğümle. İpin katlanmış ucunu 1 elinde ve ipin diğer ucunu diğer elinde tut. Ardından, katlanmış ipi ipin diğer ucunun üzerinden geçir ve katlanmış ucu oluşturduğun ilmeğin içinden it. Düğümü oluşturmak için ipin her iki ucunu sıkıca çek.

You might be interested:  Çin Takvimi 2018 Hangi Hayvan?

Uçurtma çıtası hangi ağaçtan yapılır?

— Kayın, Köknar, gürgen veya Ihlamur ağaçlarından üretilmektedir.

Uçurtma kağıdı nasıl olmalı?

Klasik çıtalı uçurtma kuyruğu saçak biçiminde olmalıdır.Bunun için ortalama 50 gram ağırlığındaki naylon poşet veya benzeri bir malzemeyi 30 ile 50 cm uzunluğunda ve ortalama 2 cm genişliğinde kesiniz. Ortalama 6-7 metre uzunluğundaki bir ipe kesilen parçaları uçlarından düğümleme yöntemi ile örünüz.

Uçurtma çeşitleri nelerdir?

Uçurtmalar şekillerine göre; üçgen uçurtma, kare uçurtma, altıgen uçurtma, ongen uçurtma, simetri uçurtma, çadırlı uçurtma ve şeytan uçurtması olarak çeşitlenir.

Uçurtmanın Kuyruğu ne kadar olmalı?

Kuyruk uzunluğu yaklaşık olarak çıta boyunuzun 5-6 katı civarındadır. Ancak çok şiddetli rüzgarlarda bu uzunlukta bir kuyruk kısa gelebilir ve uçurtmanızın takla atmasına neden olabilir.

Uçurtma için hangi ip kullanılır?

Uçurtma için her türlü ipe ihtiyaç duyulur. En ince dikiş ipliklerinden, halatlara kadar her cins ip (Fotoğraf) kullanılır.

Uçurtma çıtası kaç cm olmalı?

1- ) 56 cm uzunluğunda tercihen 3x 10 mm ( veya 3x 8 mm ) kalınlığında 2 adet tahta çıta. Çıtaların illa bu kalınlıkta olması gerekmiyor. Biraz daha kalın veya ince olabilir. Çıtaların esneyebilir olması önemli.

Dünyanın en büyük uçurtması kaç metredir?

Ejderha başlı ve kırkayak gövdesi ile tasarlanan uçurtma, yaklaşık 4 metre yüksekliğinde ve 280 metre uzunluğundaydı. Genişliği ise 3 buçuk metreden fazla. Dünyada türünün en büyüğü olan ejderha başlı uçurtmayı yapmak ise 48 gün sürdü. 28 işçinin hazırladığı uçurtmayı uçurmak için de 55 kişi uğraştı.

Uçurtma nasıl uçurulur maddeler halinde?

Uçutmayı yardımcı çıtalardan tutarak havaya kaldırmalıdır. Uçurtma tutulurken uçurtmanın rüzgara karşı durması gerekir. Uçurtmayı uçuran kişi ile uçurtmayı tutan yardımcı arasında en az 20-25 metre mesafe olmalıdır. Aradaki mesafe ne kadar uzun olursa uçurtmayı uçurmak o kadar kolay olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *